Uniwersytet Trzeciego Wieku Powiatu Lipskiego zakończył pierwszy rok swojej działalności na rzecz środowiska seniorów.

Uroczyste zakończenie roku akademickiego odbyło się w czwartek 16 czerwca w ośrodku „Pasieka” w Lipsku.

Było to zgodnie z sugestiami studentów spotkanie towarzysko – integracyjne przy grillu i muzyce.

Gośćmi studentów byli ludzie którzy przez cały rok wspierali działalność lipskiej Alma mater seniorów. Byli wśród nich samorządowcy oraz ludzie którzy nieodpłatnie prowadzili zajęcia ze studentami, byli także ci, którzy byli pomocni uczelni w każdej sytuacji.

Prezes Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku Powiatu Lipskiego Irena Kościelecka – Bajkowska podsumowując pierwszy rok działalności podkreśliła trafność decyzji o powołaniu UTW. Świadczy o tym duże zainteresowanie udziałem w zajęciach wśród seniorów.

Uniwersytet liczy blisko 120 studentów – to są Ci , którzy opłacili czesne, zaś zainteresowanych wstąpieniem do uczelni jest całkiem pokaźne grono tych, którzy w tym roku byli niezdecydowani i przyglądali się wszystkim działaniom raczkującej uczelni.

Podczas całego roku akademickiego odbyło się 10 wykładów, które prowadzili wybitni fachowcy w swoich dziedzinach – psycholodzy, prawnik, dietetyk, dziennikarz, historyk i inni.

Odbywały się zajęcia warsztatowe z zakresu obsługi komputera,  kulinarne -zdrowego żywienia, malarstwa oraz zajęcia ruchowe Nordic walking.

Zdecydowana większość studentów uczestniczyła w szkoleniach komputerowych, które odbywały się w Lipsku – 2 grupy, w Siennie, Solcu nad Wisłą i w Rzeczniowie.

Warsztaty komputerowe prowadzili w Lipsku Bożena Kopcińska i Marek Sowa, w Siennie - Tomasz Szczygliński, w Solcu - Andrzej Borek oraz w Rzeczniowie - Michał Wójcik.

Warsztaty kulinarne we wszystkich gminach prowadził nieoceniony Zdzisław Pałka, który zabierał także studentów na wyprawy z kijkami propagując zdrowy tryb życia poprzez prawidłowe odżywianie i ruch. Spotkania te kończyły się wspólną degustacją przygotowywanych zdrowych smakowitości.

Na stronie internetowej UTW już wkrótce zamieszczone będą przepisy specjałów z warsztatów.

Warsztaty malarskie – niektórzy określali je,  jako bardzo elitarne prowadził artysta plastyk Andrzej Białecki. Grupa ta -  przygotowuje wystawę swoich prac, której otwarcie przewidywane jest na inaugurację nowego roku akademickiego.

Dziękując za pomoc i współpracę szczególne podziękowania skierowane zostały do tych którzy nieodpłatnie udostępniali sale na zajęcia, a więc na ręce dyrektorów: LCK – Izabeli Ronduda – to w kierowanej przez nią placówce odbywały się wykłady i zajęcia kulinarne, GOK Sienno – Anny Ziętala, GOK Solec nad Wisła – Marioli Kolenda, dyrekcji szkół ZSP i PSP Lipsko, ZSP Solec, ZSO i P Sienno oraz ZS Rzeczniów,  w których odbywały się warsztaty komputerowe, kulinarne i ruchowe.

Zakończenie roku akademickiego,  to także integracja grupy i wspólna zabawa, a zachęcał do niej gość specjalny – legenda lipskiej muzyki zespół ANAKONDA pod kierunkiem Jana Migdzińskiego.

 Piosenki lat 60 i 70 budziły wspomnienia i przenosiły dzisiejszych seniorów w lata młodości.

Wszyscy studenci otrzymali specjale certyfikaty zaświadcza jące o ukończeniu I roku studiów na UTW.

Wspólna zabawa trwała kilka godzin i wszyscy już umówili się na spotkanie inaugurujące II rok UTW Lipsko na początku października.

Plany są bardzo ambitne. Obok kontynuacji dotychczasowych zajęć planowane jest uruchomienie warsztatów językowych – na początek język angielski, prowadzone będą zajęcia z rzemiosła artystycznego. W planach jest także utworzenie uniwersyteckiego kabaretu i chóru.

Puki - co,  wakacje, a więc kochani studenci wypoczywajcie, nabierajcie sił i bądźcie gotowi na nowe wyzwania jakie czekać Was będą w nowym roku akademickim 2016/2017.

 

 

pah pajacyk banner billboard 750x100 1b